close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 stycznia 2017

  Jak porozumienia handlowe wpływają na europejskie rolnictwo? O tej kwestii dyskutowali ministrowie rolnictwa państw UE na poniedziałkowym spotkaniu. Rozmawiano również o sytuacji na europejskim rynku mleka.

  UE podpisała lub negocjuje szereg umów handlowych z państwami trzecimi i organizacjami. Ich zapisy zazwyczaj dotyczą także produktów rolnych – dlatego Komisja Europejska opracowała raport, w którym podsumowuje skutki umów na europejskie rolnictwo. Obecnie toczą się m.in. negocjacje z Japonią i krajami Mercosur; wkrótce mają rozpocząć się rozmowy z Australią i Nową Zelandią. Ministrowie dyskutowali na ten temat na posiedzeniu, podkreślając szczególną wrażliwość niektórych sektorów, np. mleka, wołowiny, owoców i warzyw. Zaznaczyli także konieczność ochrony oznaczeń geograficznych oraz zachowania wysokich standardów produkcji żywności, w tym zasad dobrostanu zwierząt. Polska szczególnie podkreślała konieczność dokładnego zbadania i rozważenia wpływu porozumień na sektor mleka, a także mięsa wołowego, drobiowego, cukru, masła.

   

  Komisja przedstawiła również informację o bieżącej sytuacji na najważniejszych rynkach rolnych w UE oraz sprawozdanie dotyczące pakietu mlecznego – czyli mechanizmów wsparcia dla sektora mleczarskiego, wprowadzonych w zeszłym roku i mających trwać do 2020 r. Pakiet został oceniony pozytywnie (udało się złagodzić trudną sytuację rolników) oraz opowiedziały się za jego przedłużeniem. Do rozważenia w przyszłości będzie rozszerzenie instrumentów pakietu na inne sektory, z zachowaniem jego prorynkowego charakteru.

   

  Ministrowie rolnictwa zapoznali się także z programem prac prezydencji maltańskiej na tę połowę roku.

   

  Polskiej delegacji przewodniczył Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przed posiedzeniem Rady odbyło się spotkanie koordynacyjne ministrów Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

   

  SP RP

  20170123_AGRI3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: