close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 lutego 2017

  Wsparcie UE dla reform na Ukrainie, sytuacja w Libii, relacje z Egiptem oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie były tematami dyskusji podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, w którym uczestniczył minister Witold Waszczykowski. Poniedziałkowa wizyta w Brukseli była również okazją do rozmów ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i spotkań bilateralnych m.in. z nowym szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem.

   

  Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoimi odpowiednikami z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ministrowie rozmawiali m.in. o bieżącej agendzie i planowanych spotkaniach w formatach V4+. Dyskusja dotyczyła także Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie (EUAM), której celem jest wsparcie cywilnych aspektów reformy bezpieczeństwa na Ukrainie. Minister Waszczykowski wyraził nadzieję na rozszerzenie zakresu działania EUAM, m.in. poprzez otwarcie dwóch nowych biur (Odessa, Dnipro) czy przedłużenie mandatu Misji o 2 lata.


  Podczas posiedzenia Rady ministrowie podsumowali osiągnięcia władz ukraińskich we wdrażaniu reform i wyrazili nadzieję, że proces transformacji będzie kontynuowany. Zapewnili także o dalszym wsparciu UE dla modernizacji kraju. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina poczyniła większe postępy we wdrażaniu reform niż w poprzednich dwudziestu latach. Jednocześnie wskazał, że w relacjach Unii z Ukrainą nierozwiązane są jeszcze pewne istotne kwestie. – Wprowadzenie reżimu bezwizowego i ratyfikacja Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą to dwie obietnice, które UE powinna spełnić bez zwłoki – podkreślił minister Waszczykowski. – Ukraina jest państwem priorytetowym polskiej pomocy rozwojowej - od 2014 r. potroiliśmy nasze wsparcie finansowe. Dzielimy się z Kijowem naszym doświadczeniem w dziedzinach, które są kluczowe dla transformacji państwa, m.in. decentralizacja, walka z korupcją, reforma wymiaru sprawiedliwości – przypomniał szef MSZ. Zauważył przy tym, że głównym beneficjentem przeprowadzanych reform powinni być obywatele Ukrainy. Dodał również, że Polska w zeszłym roku wydała Ukraińcom ponad 1,2 mln wiz.


  Szefowie dyplomacji państw członkowskich wyrazili głębokie zaniepokojenie zaostrzeniem się konfliktu w Donbasie oraz podkreślili konieczność dostarczenia pomocy humanitarnej dla miasta Awdijiwka, w związku z sytuacją ludności cywilnej spowodowaną działaniami zbrojnymi prowadzonymi przez prorosyjskich bojowników. Ministrowie przypomnieli jednocześnie o konieczności realizacji porozumień mińskich. Minister Waszczykowski zaapelował, by UE nie czekała z udzieleniem pomocy. Jednocześnie w związku ze zbliżającą się trzecią rocznicą aneksji Krymu przez Rosję ministrowie postulowali wydanie oświadczenia potępiającego tamto wydarzenie, co stanowiłoby dowód na poparcie integralności terytorialnej Ukrainy.


  Podczas spotkania szefowie dyplomacji państw członkowskich potwierdzili konieczność dalszego zaangażowania UE we wspieranie stabilizacji sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w Libii, która jest głównym szlakiem nielegalnej migracji z Afryki Subsaharyjskiej do Europy. W odniesieniu do relacji z Egiptem, ministrowie opowiedzieli się za współpracą UE z Kairem w sprawie konfliktów regionalnych, walki z terroryzmem i zwalczania pierwotnych przyczyn migracji. Ponadto podczas spotkania wskazano główne elementy zaangażowania UE w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.


  Przy okazji posiedzenia Rady minister Waszczykowski spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Minister po raz pierwszy rozmawiał z Sigmarem Gabrielem po objęciu przez niego stanowiska szefa niemieckiego MSZ. Szef polskiej dyplomacji zaprosił niemieckiego ministra do złożenia wizyty w Warszawie i wyraził nadzieję na kontynuację dobrych relacji. Minister Waszczykowski przypomniał, że współpraca z Berlinem jest priorytetem dla polskiego rządu. Szef MSZ wyraził także nadzieję na owocną wizytę kanclerz Merkel, jak również kontynuację regularnych spotkań na różnych poziomach.


  Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do wizyty kanclerz Niemiec w wypowiedzi dla mediów po zakończeniu posiedzenia Rady. – Oczekuję od kanclerz Angeli Merkel przede wszystkim otwartej, szczerej dyskusji na wiele tematów, które stoją w tej chwili na porządku obrad Unii Europejskiej. Oczekuję również, że pani kanclerz szczegółowo zapozna się z polskimi interesami i nie będzie ich ignorować, bo do tej pory mieliśmy wrażenie, że Niemcy chcieliby ignorować polskie interesy bezpieczeństwa, polskie interesy narodowe w niektórych przynajmniej przypadkach, myślę tu o energetyce, o kwestiach klimatycznych, o kwestiach migracyjnych – powiedział minister Waszczykowski.


  W rozmowie z hiszpańskim ministrem Alfonso Dastisem Quecedo szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że w tym roku spotkają się w Warszawie w 40. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Minister Waszczykowski spotkał się  w Brukseli również z Angelino Alfano, szefem MSZ Włoch, którego zaprosił do złożenia wizyty w Polsce, wskazując na potrzebę zintensyfikowania kontaktów dwustronnych oraz rewitalizacji kontaktów politycznych.

   

  źródło: msz.gov.pl

  20170206_FAC3
  20170206_FAC4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: