close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 stycznia 2017

  Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie oraz aktualna sytuacja w Syrii były tematami dyskusji podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, w którym uczestniczył minister Witold Waszczykowski.

  Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady minister Waszczykowski spotkał się ze swoimi odpowiednikami z krajów Grupy Wyszehradzkiej. - Podsumowaliśmy pierwsze półrocze naszej prezydencji, omawialiśmy plany na drugie półrocze polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej – powiedział szef polskiej dyplomacji. Wśród najważniejszych obszarów współpracy wymienił przede wszystkim dalszą koncentrację na agendzie europejskiej i zacieśnianiu więzów społeczno-gospodarczych.

   


  Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady szef polskiej dyplomacji przedstawił w imieniu Grupy Wyszehradzkiej informację na temat konsultacji ministrów spraw zagranicznych grupy V4 z Egiptem, które odbyły się przy okazji spotkania UE-Liga Państw Arabskich w Kairze 20 grudnia 2016 r.


  Ministrowie omówili także zaangażowanie UE w rozwiązanie konfliktu syryjskiego we współpracy z aktorami regionalnymi i międzynarodowymi. Podkreślili, że najważniejszą kwestią pozostaje dostarczenie pomocy humanitarnej wszystkim potrzebującym. Szefowie dyplomacji państw Unii zaznaczyli, że Wspólnota będzie kontynuować poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, także we współpracy z nową administracją USA. Podczas spotkania ministrowie rozmawiali także o nowej Strategii UE dla Syrii, która pozwoli określić priorytetowe obszary wsparcia odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu.

   


  Odnosząc się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ministrowie wyrazili nadzieję na przełamanie impasu w rozmowach pokojowych, do czego może przyczynić się wczorajsza konferencja ministerialna w Paryżu, w której wziął udział również minister Waszczykowski. – Wczoraj uczestniczyłem w konferencji nt. pokoju na Bliskim Wschodzie zorganizowanej przez francuską dyplomację – powiedział szef polskiej dyplomacji i zaznaczył, że liczy na sukces prowadzonych rozmów. – Mamy nadzieję, że za jakiś czas wrócimy do pokojowego rozwiązania – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu obrad.

   


  Minister Waszczykowski dodał również, że przy okazji wizyty w Paryżu odbył ważne spotkania bilateralne. – Miałem okazję spotkać się z kandydatką do urzędu prezydenckiego – z Panią Marine Le Pen oraz z doradcą kandydata francuskiej prawicy na prezydenta Francois Fillona, Bruno Le Maire'em, który, być może, jak sam zapowiadał, będzie ministrem spraw zagranicznych. Przedstawiłem, jak wygląda nasza ocena sytuacji międzynarodowej, szczególnie w Europie Środkowej – poinformował szef MSZ.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznego

   

   
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: